VĀRDNĪCA
Pilates
Pilates ir Džozefa Pilates (Pilnā vārdā Joseph Hubertus Pilates 1880 – 1967) izstrādāta vingrošanas sistēma balstīta uz:
 • Koncentrēšanos katram vingrojumam ( nodarbības laikā skan klusa un mierīga mūzika)
 • Krūšu elpošanu ( elpošanas ritms saskaņots ar kustību ritmu)
 • “Centra“ kontroli (“centrs” šajā gadījumā- ķermeņa nogrieznis starp apakšējām ribām un iegurni)
 • Precizitāti (treneris rūpīgi skaidro vingrojumu būtību, sākuma stāvokļus utt., kas jāievēro precīzi)
 • Kustību izolāciju un režīmu
 • Kustību nepārtrauktību (nav pārtraukumi starp vingrojumiem, tie plūstoši pāriet cits citā)
Fizisko vingrojumu sistēmu, kas vēlāk ieguva nosaukumu Pilates, izstrādāja Vācijā dzimušais Džozefs Pilatess (1880 - 1967.). Džozefs bērnībā bija vājš, slimīgs bērns, kas gadu gaitā ar fizisko vingrojumu palīdzību spēja atjaunot veselību un burtiski “radīt savu ķermeni no jauna”.
 
Jau 14 gadu vecumā viņš tik ļoti bija izkopis savu ķermeni, ka tika uzaicināts par foto modeli anatomijas atlasam. Pirmā Pasaules kara laikā Džozefs tika internēts uz Angliju, kur piedalījās ievainoto pacientu kopšanā, daudzi no kuriem bija “piekalti gultai” ar nepieciešamību pēc fizioterapeitiskas ārstēšanas. Pilatess šiem pacientiem konstruēja īpašas palīgierīces. Ar atsperu palīdzību, kas stiprinājās pie sienas virs gultas, pacienti varēja attīstīt muskuļu spēku un, kā tika ievērots, izveseļojās ātrāk par citiem pacientiem.
 
Pēc kara atgriezies Vācijā, Pilatess turpināja savas fitnesa sistēmas pilnveidošanu un sadarbībā ar Rūdolfu fon Labanu, sāka strādāt ar profesionāliem dejotājiem. 1926. gadā Pilatess pārcēlās uz ASV, kur Ņujorkā atvēra savu pirmo Pilates studiju. Tā ātri iekaro popularitāti mākslinieku aprindās. Diemžēl jāatzīst, ka Džozefa Pilatesa dzīves laikā Pilates sistēma bija pazīstama tikai šaurās, lielākoties, profesionālu dejotāju aprindās.
 
Pats Pilatess, savulaik teicis, ka viņa jauninājumi - Pilates vingrošanas sistēma ir par 50 gadiem apsteigusi laiku. Un viņam bija taisnība. Izmantojot bāzes sistēmu un papildaprīkojumu, kā arī inventāru, kuru izveidoja pats Pilatess, darbu pie sistēmas attīstīšanas un popularizēšanas turpināja viņa sieva un skolnieki. Šobrīd Pilates vingrošanas sistēmai ir vairāki virzieni (Pilates institute London, Winsor Pilates, Stott Pilates u.c.), vairākas nopietnas skolas, trenažieru studijas un Pilates sistēmas izpētes institūti. Pati sistēma ir atzīta par vienu no populārākajām, demokrātiskākajām un pasaulē izplatītākajām vingrošanas sistēmām, kas spēj nodrošināt vingrošanas efektivitāti kā mājas apstākļos ikdienas vajadzībām, tā ķermeņa spēju attīstīšanai līdz pilnībai (profesionāliem sportistiem, dejotājiem u.c.) un sistēmas efektivitāti medicīniskām - fizioterapijas un rehabilitācijas vajadzībām. Džozefs Pilatess ir teicis: “Metode ir radīta, lai padarītu jūs veiklākus, apveltītu ar dabisku grāciju un citām spējām, kuras noteikti izpaudīsies veidā, kā jūs ejat, izklaidējaties un strādājat”.
 
Pilates nodarbībā tiek izmantoti jogas, tai – chi un klasiskā streičinga elementi. Katram vingrojumam ir atšķirīgas grūtības pakāpes, tāpēc vingrojumus var izpildīt arī iesācēji. Vingrojumu atkārtojuma skaitu katrs var izvēlēties, atbilstoši fiziskajai sagatavotībai. Pateicoties psihes relaksējošai iedarbībai, Pilates ieteicamas pēc grūtas un saspringtas darba dienas.
 
Pilates īpaši noderēs:
 • Cilvēkiem ar sēdošu vai stāvošu darba specifiku
 • Muguras problēmu un stājas defektu gadījumā
Pilates kombinētie spēka – lokanības vingrojumi un stiepšanās elementi:
 • Izkopj stāju
 • Attīsta muskulatūru
 • Trenē līdzsvara sajūtu
 • Atslogo mugurkaulu
 • Nomierina un relaksē prātu
...

 
 

 "Klubs 4" Rīgā, K. Barona ielā 117, 3. stāvā, tālr.: 67847108, 28376970