VĀRDNĪCA
Bobata terapija

Bobata terapija radusies Anglijā, pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. Šo kustību terapijas metodi izveidojuši dzīvesbiedri – Karels un Berta Bobati, kuri pēc specialitātes bija neirofiziologs un fizioterapeite. Šī terapijas metode radusies un sākotnēji tikusi pielietota darbā ar pieaugušiem pacientiem, kam bija iegūti kustību traucējumi. Šobrīd tā galvenokārt tiek lietota zīdaiņiem, pareizas psihomotorās attīstības veicināšanai. Latvijā šo metodi lieto kopš 90. gadu sākuma.


Bobata terapija balstīta normālā bērna attīstībā, pareizai attīstībai tuvas kustības un pozas tiek veicinātas, turpretī nepareizs muskulatūras tonuss – kavēts. Šī terapija pamatojas uz kustību un smadzeņu darbības savstarpējo saikni. Bobata  terapija attīsta bērna kustību iespējas, veicina pozas stabilitāti, uzlabo ķermeņa izjūtu, sekmē pozas simetriju. Vienlaikus netieši tiek veicināta arī bērna valodas, izziņas un sociālā attīstība, jo motorā un garīgā attīstība zīdaiņa vecumā ir cieši saistītas. Tā ir kustību terapija mazulim, kurā viņš pats aktīvi iesaistās, tādējādi mācoties apzināties sava ķermeņa iespējas.


Pirmā dzīves gada laikā bērnam jāapgūst daudz prasmju un iemaņu – jāiepazīst savs ķermenis, jāiemācās velties, noturēties uz vēdera, līst, rāpot, stāvēt un visbeidzot iet. Ja visas šīs iemaņas tiek apgūtas un veiktas pareizi, simetriski, tad bērns ir sagatavojis vislabāko pamatu savai stājai un gaitai, ko lietos visu savu turpmāko dzīvi.

Bobata terapija ieteicama gadījumos, ja bērnam ir:

  • neiroloģiski traucējumi
  • muskulatūras disbalanss
  • muskulatūras tonusa izmaiņas
  • psihomotorās attīstības traucējumi vai tās kavēšanās
  • ja bērns cietis no skābekļa trūkuma grūtniecības vai dzemdību laikā


Šī terapija galvenokārt domāta bērniem ar neiroloģiskas dabas traucējumiem, taču tā noder jebkuram mazulim, lai mudinātu viņu kustēties pareizi, nostiprinātu viņa drošības sajūtu un iepazītu kustību prieku.

...

 
 

 "Klubs 4" Rīgā, K. Barona ielā 117, 3. stāvā, tālr.: 67847108, 28376970