ĀRSTNIECĪBA
Slinga terapija
Slinga jeb saišu terapijas (S-T) vēsture

Saišu terapija tika radīta 2. pasaules kara laikā, saistībā ar lielo poliomielīta epidēmiju Eiropā. Pirmos „saišu solus” konstruēja profesors Thomsens (Thomsen) Vācijā un Gutrijs -Smits (Guthrie-Smith) Anglijā. Terapijas mērķis bija veikt vingrojumus bez gravitācijas ietekmes, kas ir šāda veida ārstniecības un vingrojumu sākums. Kad poliomielīta epidēmija Eiropā mazinājās, tika aizmirsta arī saišu terapija.
            
            
Pēc Terapi Master - saišu terapijas aprīkojuma izgudrošanas Norvēģijā, saišu terapija piedzīvoja renesansi, turpinot izplatīties visā pasaulē. Terapi Master pamatidejas autors ir celtnieks Kare Mosbergs no Grimstades, kas daudzus gadus centies cīnīties ar savas muguras un iegurņa problēmām.

1991.gadā Grete, Tore un Petter Plankes nodibināja uzņēmumu Nordisk Terapi AS. Sadarbojoties dažādu valstu ārstiem un fizioterapeitiem, Terapi Master attīstījās par pilnīgu koncepciju padarot to pieejamu kā ārstēšanai, tā individuālajiem vingrojumiem.
2007. gadā Nordisk Terapi AS mainīja nosaukumu uz Redcord AS, līdz ar to arī mainījās Terapi Master brenda nosaukums uz REDCORD.
  
Pasaulē slinga terapija vispopulārākā ir Āzijas valstīs, Korejā un Japānā. Japānā un Korejā ir nodibināta „Saišu terapijas asociācija”. S-T koncepciju Eiropā visvairāk atbalsta Austrija, Vācija, Nīderlande, Itālija, Spānija, Zviedrija, Izraēla, Dānija, Somija, Čehija, Lietuva, Igaunija un Latvija. Patreiz Norvēģijā ar S-T strādā aptuveni 90% Norvēģijas fizioterapeitu prakšu.
 
 
Slinga jeb saišu terapija Latvijā

 
Ar slinga terapijas principiem Veselības centra - 4 speciālisti iepazinās Igaunijā, Tallinā. Sazinoties ar norvēģu kompāniju, kas izstrādājusi TerapiMaster koncepciju, Veselības centrs - 4 Latvijā pirmais uzsāka pielietot slinga jeb saišu terapiju rehabilitācijā, 2001. gadā izveidojot slinga terapijas kabinetu.

Novērojot stāvokļa uzlabošanos muskulo-skeletāro traucējumu gadījumā, tika izveidoti speciāli slinga terapijas kabineti arī bērniem, un jau pēc gada par šo metodi ieinteresējās citas medicīnas, rehabilitācijas iestādes.
2003. gadā ar slinga terapijas aprīkojumu tika aprīkotas Rīgas lielāko privāto klīniku un slimnīcu rehabilitācijas nodaļas.

2004. gadā slinga terapijas kabineti vēra durvis arī Latvijas rajonos.
Latvijas pirmie slinga terapeiti apguva iemaņas un saņēma sertifikātus Norvēģijā. Vēlāk par šo metodi ieinteresējās arī citi fizioterapeiti. Pašlaik visi Veselības centrā - 4 strādājošie fizioterapeiti pielieto slinga terapijas metodi.
Vadošais slinga terapijas instruktors Latvijā ir Jānis Bartusevičs, kurš savu kvalifikāciju un starptautiskā līmeņa slinga terapijas instruktora sertifikātu ieguvis Norvēģijā; viņa vadībā slinga terapiju apgūst citi fizioterapeiti.
 
  
Slinga terapija - progresīva ārstēšanas metode

 
Sling exercise therapy (S-E-T) – Slinga jeb saišu terapija ir fizioterapijas metode, kuru pielieto pacientu rehabilitācijā, izmantojot speciālu profesionālu fizioterapijas aprīkojumu REDCORD
Slinga terapija jeb saišu terapija ir pilnīga diagnostikas, aktīvas ārstēšanas un vingrojumu sistēma, kuras pamata ir individuāla pieeja katram pacientam ar mērķi panākt pastāvīgu muskuloskeletāro traucējumu uzlabošanos. Šis modelis balstās uz mūsdienu aktīvās ārstniecības un rehabilitācijas pamatelementiem. Dotā koncepcija ir izveidota un attīstīta Norvēģijā, tā balstīta uz zinātniskiem principiem un jaunu pētījumu rezultāti apstiprina šī koncepta nemitīgu attīstību.
Slinga terapiju daudzās pasaules valstīs pielieto pacientu rehabilitācijas nolūkos sekojošās medicīnas nozarēs:
- NEIROLOĢIJĀ;
- ORTOPĒDIJĀ;
- ĶIRURĢIJĀ;
- GERIATRIJĀ;
- SPORTA MEDICĪNĀ;
-PEDIATRIJĀ .
 
Daudzi ģimenes ārsti, neirologi, vertebrologi, ortopēdi, ķirurgi ir pārliecinājušies par Slinga terapijas efektivitāti un lielo nozīmi kustību-balsta aparāta problēmu, muskuļu-skeletāro traucējumu ārstēšanā, kā arī, pacientu pēc insulta, traumām un operācijām rehabilitācijā gan stacionāros, gan ambulatori.
Slinga terapija kā metode ir iekļauta arī skaistumkopšanas koncepcijā, lai risinātu ķermeņa estētiskās problēmas.
 
Jāpiezīmē, ka attīstītajās valstīs slinga terapiju izmanto ne tikai studijā/fizioterapeita kabinetā: Redcord aprīkojumu iegādājas lietošanai arī mājas apstākļos. Redcord ir lieliski piemērots visu līmeņu sporta nodarbībām, tai skaitā profesionālu sportistu treniņiem. Piemēram, Norvēģijā, savā treniņu programmā Slinga terapijas vingrojumus iekļauj Ziemas olimpiskie čempioni biatlonā Bjorndālens, nobraucienā Āmondts un citi elites klases sportisti.
 
 Slinga terapijas profesionālais aprīkojums Redcord
 
 
Redcord ir piekares ierīce ar divām virvēm, pie kurām papildus var piestiprināt dažādu veidu saites un aprīkojumu. Abām virvēm, kuru galos ir lences, iespējams kontrolēt garumu. Lences un saites tiek izmantotas ķermeņa daļu iekarināšanai.
Redcord piedāvā aprīkojuma komplektus –piemērotus ikvienam cilvēkam mājas lietošanai, arī profesionālus aprīkojuma komplektus, kuri paredzēti sertificētu Slinga terapeitu darbam.
Izmeklējot un veicot terapiju, šis aprīkojums atvieglo gan fizioterapeita darbu, gan arī ļauj pacientam justies komfortabli, tādējādi jau mazinot atsevišķu simptomu izpausmes.
 Dažas no Redcord aprīkojuma pielietošanas priekšrocībām:
 1. palielina pacienta drošības sajūtu;
 2. palīdz vieglāk novietot pacientu pozīcijā bez sāpēm;
 3. palīdz vieglāk saglabāt pacientam komfortablu stāvokli;
 4. padara vieglāku ķermeņa segmentu kontroli;
 5. atvieglo terapeita darbu.


Slinga terapijas k
oncepta pamatā ietilpst:
 • funkcionālās nespējas diagnostika,
 • ārstēšana,
 • vingrošana,
 • neiromuskulārā aktivizēšana (NEIRAK) - Redcord metode, ar kuras palīdzību tiek stimulēta neiromuskulatūra augstākajā līmenī ar mērķi aktivizēt muskuļus.
 • individuālo vingrošanas programmu izstrāde,
 • grupu nodarbības,
 • vingrošana mājas apstākļos.
   
DIAGNOSTIKAS laikā tiek noteikts „vājais punkts”, tas ir, muskuļiem tiek veikts pieaugošas slodzes tests slēgtā kinētiskā ķēdē, kā arī atsevišķu muskuļu tests slēgtā kinētiskā ķēdē kombinējot ar vispārpieņemtajiem muskuļu testiem un izmeklēšanas testiem.
 
              

      
ĀRSTĒŠANAS iespējas pielietojot Redcord aprīkomumu: NEIRAK- neiromuskulārā aktivizēšana, relaksācija, kustību apjoma palielināšana, trakcija, muskuļu stiepšana.
 
NEIRAK jeb neiromuskulārā aktivizēšana - Redcord metode ar kuras palīdzību tiek stimulēta neiromuskulatūra augstākajā līmeni ar mērķi aktivizēt muskuļus.
 
   

Cilvēkiem jau daba ir ieprogrammējusi kustību kontroli ar neiromuskulāro un sensorimotoro sistēmu (vizuāli, vestibulāri, mehānoreceptori vai proprioceptori). Daudzi pētījumi ir pierādījuši, ka stabilizējošie muskuļi var „izslēgties”, līdz ko parādās sāpes un/vai, kā sekas, kādai no saslimšanām.
(Moseley & Hodges, 2005, Botti et al. 2004, Graven – Nielsen et al, 2002, Lete t al. 2001, Moseley & Hodges, 2006).
 
 

Redcord sistēma izmanto patentētu Neirak metodi, lai stimulētu „guļošos” un neaktīvos muskuļus un atjaunotu to normālo funkcionēšanu. Neirac sasniedz neiromuskulārās sistēmas atkārtotu aktivizēšanos bez sāpēm, pateicoties sensorimotorai stimulācijai. Informācija, kas nāk uz vai no smadzenēm, muguras smadzenēm vai muskuļu receptoriem, atkārtoti konfigurē kustību programmu. Vienkāršiem vārdiem sakot, iepriekš „guļošie” muskuļi pamostas, lai atjaunotu savas pamatfunkcijas un nervu darbību.


 

Neirak procedūras tiek pielietota neizraisot sāpes. Ja pacientam ir hroniskas sāpes un nav iespējams noteikt bez sāpju starta pozīciju, katrs mēģinājums tiek veikts tā, lai izvairītos no JEBKĀDU turpmāko sāpju palielināšanos. Tā ir viena no REDCORD procedūras unikālajām īpašībām –PROCEDŪRAS LAIKĀ NEDRĪKST PARĀDĪTIES SĀPES.

Relaksācija: Veicot S-T un izmantojot papildaprīkojumu Redcord pacients tiek novietos relaksējošā pozīcijā ka rezultātā tiek izslēgta svaru nesoša pozīcija un gravitācijas spēka ietekme. Šis terapijas elements ir komfortabls pacientam, tādēļ to var izmantot pirms un pēc nodarbības, piemēram, lai relaksētu saspringtos muskuļus.

 
 
 Kustību apjoma palielināšana. Hroniski muskolo-skeletāri traucējumi bieži izraisa kustību apjoma samazināšanos locītavās. Izmantojot Redcord tiek izslēgta gravitācijas spēku ietekme, pacienti var veiksmīgāk kontrolēt locītavu kustību, muskuļu darbību, palielinot kustību apjomu nejūtot sāpes.
 
   
 
 
Trakcija. Veicot trakciju tiek iestieptas locītavu saites, muskuļi, samazināta kompresijas slodze uz locītavām. Izmantojot Redcord aprīkojumu šī procedūra tiek veikta ar mērķi palielināt kustību apjomu, uzlabot asinsriti, vielmaiņu un samazināt sāpes locītavās. Trakciju var pielietot gan kakla un jostas daļai, gan plecu un gūžu locītavām.

     
     

 

Muskuļu stiepšana. Šī metode tiek pielietota savilktu, sāpīgu, saīsinātu muskuļu un citu mīksto audu atbrīvošanai .Muskuļu stiepšana veicina impulsu rašanos CNS, kas savukārt, rada reflektoras izmaiņas nervu muskuļu aparātā (notiek muskuļu tonusa pazemināšanās), pazūd sāpes un sacietējumi muskuļos, tāpēc stiepšanas pielietošana ir fizioloģiski pamatota.
 
     

VINGROŠANA: Pielietojot Redcord aprīkojumu iespējams veikt vingrinājumus lai palielinātu muskuļu spēku, izturību, uzlabotu stabilitāti locītavās un stimulētu sensorimotoro sistēmu.
Lai veiktu šos vingrinājumus tiek izmantoti Redcord papildaprīkojums: elastīgās un neelastīgās saites, balansa spilveni u.c.

Sensorimotorie vingrinājumi. Sensorimotorā sistēma sastāv no sensoriem un motoriem impulsiem, kuri nepieciešami lai saglabātu kontroli (stabilitāti, neitrālo zonu) locītavās funkcionālo aktivitāšu laikā. Izpildot vingrojumus muskuļu stiprināšanai uz nestabila pamata tiek sasniegta optimāla sensorimotorā aparāta stimulācija, kā rezultātā maksimāli palielinās ķermeņa posturālā stabilitāte, neiromuskulārā aktivitāte un muskuļu spēks.  
 
 
   

SLINGA TERAPIJA GRUPU NODARBIBĀS : Slinga terapija, izmantojot Redcord speciālu aprīkojumu, vienas telpas ietvaros ļauj veikt pilnu rehabilitācijas pakalpojumu kompleksu. Slinga terapiju apmeklē visa gadagājuma cilvēki, jo atbilstoši vecuma grupām ir izstrādāti dažādi Redcord koncepti. Terapija īpaši ieteicama galvassāpju, muguras, kustību-balsta aparāta problēmu gadījumā, ko izraisa mazkustīgums un saspringta ikdienas dzīve.

Mērķis
 • stiprināt dziļo muskulatūru;
 • uzlabot veselību un stāju;
 • uzturēt labu fizisko formu;
 • atbrīvotu saspringtos muskuļus;
Grupu nodarbība ieteicama tiem, kuri
 • vēlas uzturēt sevi labā fiziskā formā un labi justies;
 • vēlas novērst muguras problēmas;
 • vēlas vingrot speciālista uzraudzībā.
      

SLINGA  TERAPIJA MĀJAS APSTĀKĻOS: Pēc fizioterapeita konsultācijas un ieteikumiem, slinga terapijas vingrojumus var veikt mājas apstākļos izmantojot mazāku un vieglāku slinga terapijas aprīkojumu Redcord Mini. Katram pacientam tiek izstrādāta individuāla vingrošanas programma atbilstoši vecumam, fiziskai sagatavotībai un diagnozei.

 

Slinga terapija, kas sniedz daudzveidīgas iespējas, izvēršas par sava veida improvizētu spēli starp fizioterapeitu un pacientu, pretēji ilgstošiem monotoniem vingrojumiem, kas jāizpilda klasiskajā ārstnieciskajā vingrošanā. Šī terapija cilvēku mobilizē, un spēles elementi vingrošanu padara par aizraujošu rotaļu. Pateicoties Redcord aprīkojumam, pacients arī labāk izjūt sava ķermeņa darbību un spēj labāk kontrolēt savas kustības. 
Tas pats slinga terapijas aprīkojums Redcord tiek lietots gan ārstniecībā, gan grupu treniņos, gan mājas apstākļos.
Šo iekārtu ar prieku var lietot visa ģimene. Gadu vecs mazulis Redcord var šūpoties, savukārt viņa 92 gadus vecais vectētiņš to var lietot, lai uzturētu formā savu ķermeni un garu. Slinga terapija ļauj viņiem abiem izbaudīt izaicinājumus un savu pieaugošo meistarību un labi atpūsties.
  
Piedāvājam lasīt sīkāk par slinga terapiju arī VC4 fizioterapeitu savulaik sagatavotajos rakstos interneta portālam www. medicine.lv :
 
 • lasīt rakstu > Slinga terapijas pielietošana pie gūžu un kāju problēmām 09.12.05., konsultē VC4 fizioterapeits Jānis Bartusevičs
 • lasīt rakstu > Slinga terapijas pielietošana pie skoliozēm pusaudžiem 28.09.05.,konsultē VC4 fizioterapeits Jānis Bartusevičs
 • lasīt rakstu > Slinga terapija - rehabilitācijas metode pacientiem ar jostas daļas starpskriemeļu disku protrūzijām un trūcēm 02.08.05., konsultē VC4 fizioterapeits Jānis Bartusevičs
 • lasīt rakstu > Slinga terapijas iespējas migrēnas tipa galvassāpju ārstēšanā 29.04.05., konsultē VC4 fizioterapeits Jānis Bartusevičs
 • lasīt rakstu > Slinga terapija gados vecākiem cilvēkiem 20.09.04.,konsultē VC4 fizioterapeite Ieva Ozola

             
             

 

...

 
 

 "Klubs 4" Rīgā, K. Barona ielā 117, 3. stāvā, tālr.: 67847108, 28376970