ĀRSTNIECĪBA
Slinga terapija

Raksts no portāla www.medicina.lv

SLINGA TERAPIJA MŪSDIENU LATVIJĀ 29.12.05

KONSULTĒ DACE VIRZA, DYNASTY TIRDZNIECĪBAS DIREKTORE

Ar slinga terapijas principiem Veselības centra - 4 speciālisti iepazinās Igaunijā, Tallinā. Sazinoties ar norvēģu kompāniju, kas izstrādājusi TerapiMaster koncepciju, Veselības centrs - 4 pirmais Latvijā uzsāka slinga jeb elastīgo saišu terapiju rehabilitācijā, 2001. gadā izveidojot slinga terapijas kabinetu.
 
Latvijas pirmie slinga terapeiti Marita Klodža un Marika Vidēja apguva iemaņas un saņēma sertifikātus Norvēģijā. Vēlāk par šo metodi ieinteresējās arī citi fizioterapeiti. Pašlaik visi Veselības centrā - 4 strādājošie fizioterapeiti pielieto slinga terapijas metodi. Viņu profesionālais līmenis slinga jomā nemitīgi paaugstinās, jo speciālisti turpina apmeklēt kvalifikācijas celšanas kursus Norvēģijā. Vadošais slinga instruktors Latvijā ir Jānis Bartusēvičs; viņa vadībā slinga terapiju apgūst citi fizioterapeiti.
 
Pasaulē slinga terapija vispopulārākā ir Āzijas valstīs, Korejā un Japānā. TerapiMaster koncepciju Rietumeiropā visvairāk atbalsta Austrija, Vācija, Itālija, bet Austrumeiropā - Čehijas republika. Baltijā slinga terapiju vēl uzskata par samērā ekskluzīvu fizioterapijas metodi.
 
Novērojot stāvokļa uzlabošanos muskuloskeletāro traucējumu gadījumā, tika izveidoti speciāli slinga terapijas kabineti arī bērniem, un jau pēc gada par šo metodi ieinteresējās citas medicīnas, rehabilitācijas iestādes. 2003. gadā tika aprīkotas Rīgas labāko privāto klīniku un slimnīcu rehabilitācijas nodaļas: medicīnas centri Ars, Elite, Ziepniekkalns, Latvijas Jūras Medicīnas centrs, bērnu veselības centrs Ķengarags, Latvijas Olimpiskās Vienības sagatavošanas centrs u.c. Sākot ar 2004. gadu, slinga terapijas kabineti vēra durvis arī Latvijas rajonos - Cēsīs, Valmierā, Talsos, Salaspilī un citur.
 
Pacientus uz tiem galvenokārt sūta ģimenes ārsti, neirologi, vertebrologi, ortopēdi un ķirurgi. Pārsvarā šiem pacientiem ir muguras un balsta aparāta problēmas, rehabilitācijas fāze pēc traumām, retāk - pēc insulta.
Slinga terapiju apmeklē visu vecumu cilvēki, jo dažādām vecuma grupām ir izstrādāti savi, atbilstoši TerapiMaster koncepti.
 
Atsevišķos gadījumos pacienti par šo terapiju uzzina no plašsaziņas līdzekļiem. Jāpiebilst, ka slinga terapiju lieto ne tikai ārstniecībā un grupu treniņos, bet, piemēram, arī skaistuma klīnikā 4. dimensija un ķermeņa estētikas centrā Dynasty. Slinga terapija kā metode ir iekļauta arī skaistumkopšanas koncepcijā, lai risinātu ķermeņa estētiskās problēmas. Tādējādi līdzās pasīvām darbībām tiek nodrošinātas fiziskās aktivitātes. Jāpiezīmē, ka attīstītajās valstīs slinga terapiju izmanto ne tikai studijā: TerapiMaster aprīkojumu iegādājas lietošanai arī mājas apstākļos. Terapi Master ir lieliski piemērots visu līmeņu sporta nodarbībām, tai skaitā nopietniem augstākās klases sportistu treniņiem. Piemēram, Norvēģijā to pielieto, sagatavojot valsts labākos sportistus - slēpotājus, ātrslidotājus, tramplīnlēcējus u.c.
 
Pacienti pret slinga terapiju sākotnēji izturas piesardzīgi, tāpat kā pret jebkuru mazāk zināmu metodi. Taču rezultātā slinga terapija, kas sniedz daudzveidīgas iespējas, izvēršas par sava veida improvizētu spēli starp fizioterapeitu un pacientu, pretēji ilgstošiem monotoniem vingrojumiem, kas jāizpilda klasiskajā ārstnieciskajā vingrošanā. Šī terapija cilvēku mobilizē, un spēles elementi vingrošanu padara par aizraujošu rotaļu. Pateicoties TerapiMaster aprīkojumam, pacients arī labāk izjūt sava ķermeņa darbību un spēj labāk kontrolēt savas kustības.
 
Ja kāda veselības vai rehabilitācijas iestāde izveidoslinga kabinetus, tad tā neapšaubāmi vērtējama kā kvalitātes zīme.
Slinga terapija ir lieliski piemērota sporta nodarbībām: gan labas fiziskās formas uzturēšanai, gan nopietniem augstākā līmeņa sportistu treniņiem.
 
Tas pats slinga terapijas aprīkojums TerapiMaster tiek lietots gan ārstniecībā, gan grupu treniņos, gan mājas apstākļos. Tas ir rentabli un nodrošina to, ka vingrojumi mājās tiek izpildīti pareizi. Šo iekārtu ar prieku var lietot visa ģimene.
 
Gadu vecs mazulis TerapiMaster var šūpoties, savukārt viņa 92 gadus vecais vectētiņš to var lietot, lai uzturētu formā savu ķermeni un garu. Slinga terapija ļauj viņiem abiem izbaudīt izaicinājumus un savu pieaugošo meistarību un labi atpūsties.

 

 

...

 
 

 "Klubs 4" Rīgā, K. Barona ielā 117, 3. stāvā, tālr.: 67847108, 28376970