ĀRSTNIECĪBA
Slinga terapija

Raksts no portāla www.medicina.lv

SLINGA TERAPIJA GADOS VECĀKIEM CILVĒKIEM 20.09.04
 
Pagājušos žurnāla Medicine numuros aizsākām stāstījumu par elastīgo saišu jeb slinga terapiju Latvijā un tās izmantošanu bērnu ārstēšanā. Nu turpinām to sarunā ar Veselības centra 4 speciālisti Ievu Ozolu, kuras darbs jau ceturto gadu saistās ar pieaugušiem un veciem cilvēkiem. Fizioterapeites izglītību Ieva ieguvusi Latvijas Medicīnas akadēmijā (tagad Rīgas Stradiņa universitāte), bet slinga specifiku, kuru izmanto darbā jau divus gadus, mācījusies no vadošajiem šīs jomas ekspertiem – norvēģu Nordisk Terapi AS speciālistiem.


  – Ar slinga terapiju saistās daudzveidīgāks aprīkojums un plašākas iespējas nekā klasiskajā ārstnieciskajā vingrošanā  – bet vai cilvēkiem tas zināms?
 
– Elastīgo saišu terapiju vairāk pazīst tie, kas ar to saskārušies tieši: paši vingrojuši pie mums vai citās ārstniecības iestādēs, kur to izmanto, vai arī noskatījušies kādu no prezentācijām. Latvijā slinga terapija ir parādījusies samērā nesen.
 
Ar kādām diagnozēm gados vecākus pacientus nosūta pie jums?– Parasti tie ir kustību un balsta aparāta, neiroloģisku, traumatoloģisku, iekšķīgo slimību, kā arī kardioloģisku slimību pacienti. Bieži vien pacientam ir vesela virkne kaišu, kas dzīves laikā ir uzkrājušās un vecumā atgādina par sevi.
 
Vai vecākiem cilvēkiem šai metodei ir kādas kontrindikācijas?
 
– Ja tas notiek ambulatori, tad jā: veselības stāvoklim ir jābūt stabilam. Slinga terapijai stacionārā kontrindikāciju nav, izņemot vispārzināmās fizioterapijā.
 
Kā jūs uzsākat darbu ar pacientu?
 
– Pirmo reizi pacientam ierodoties, mēs viņam sniedzam konsultāciju. Tās laikā vispirms ievācam anamnēzi – uzklausām sūdzības, apskatām slimības vēsturi, medicīnisko karti, izrakstus, rentgena un citu izmeklējumu rezultātus. Tad pacientu izmeklējam un veicam funkcionālo diagnostiku. Visbeidzot nolemjam, ko ar pacientu darīsim un kāds būs ārstēšanas jeb rehabilitācijas plāns. Katrs pacients ir individuāls, tāpēc pieejas var būt dažādas. Rehabilitācijas plānskursa laikā var mainīties atkarībā no situācijas.
 
Kāda ir specifika darbā tieši ar gados vecākiem cilvēkiem?
 
– Ar gados vecākiem cilvēkiem ir jābūt daudz uzmanīgākiem, jo, ārstējot vienu slimību, mēs varam provocēt kādu citu. Piemēram, uzlabojot muskuļu korseti mugurkaulam ar spēka vingrojumiem, var ievērojami paaugstināties asinsspiediens, un tas ir ļoti bīstami sirds kaišu gadījumā. Jāpiebilst, ka tīrus kardioloģijas pacientus pie mums atsūta samērā reti, biežāk sirdskaites ir kā blakus slimības. Tāpēc ļoti svarīga ir pozīcija, kurā pacients vingros. Ar slinga terapiju atrast atvieglotu pozīciju ir daudz vieglāk. Piemēram, ja vajag palielināt spēku rombveida muskuļiem starp lāpstiņām, bet pacientam nav spēka vai ir sāpīgi noturēt elkoņus augšā un guļus stāvoklis nav pieņemams asinsspiediena dēļ, slinga aparāts Terapy Master ir lielisks palīgs. Tajā rokas var iekarināt saitēs un brīvi veikt vajadzīgo kustību, nepārslogojot sasprindzinātos muskuļus un sirdi.Ieliekot pacienta rokas vai kājas elastīgajās saitēs, mēs varam noņemt gravitācijas iedarbību un slodzi no saspringtajiem muskuļiem un efektīvi uzlabot ekstremitāšu kustību amplitūdu. Tā cilvēkam ir arī daudz vieglāk mainīt savu kustību stereotipu.
 
Ja pacients atnācis ar sūdzībām par spēka trūkumu, tad slinga terapija palīdz viņam šo spēku atgūt?
 
– Vispirms jānoskaidro, vai tas ir vispārējs muskuļu vājums, vai lokāls, un – kāpēc pacientam nav spēka. Varbūt iemesls ir neiroloģiskas dabas, varbūt tās ir sāpes vai par cēloni ir kāda trauma... Jebkurā gadījumā ar slinga terapiju var strādāt ļoti pakāpeniski, no paša zemākā līmeņa līdz pavisam augstam.
 
Ko vēl slinga fizioterapija dod gados vecākiem cilvēkiem?
 
– Slinga terapija dod drošības izjūtu un vajadzības gadījumā palīdz noturēt ķermeni noteiktā pozā, no kuras ērti veikt kādu kustību. Tā sniedz arī labu relaksāciju, un ar to ir ērti veikt dažāda veida trakcijas. Droši vien visu nosaukt nav iespējams.
 
Vai šī fizioterapijas metode var labvēlīgi ietekmēt vielmaiņu, piemēram, palīdzēt cilvēkam novājēt? 
 
- Ja runa ir par vecāka gadagājuma cilvēkiem, tad sviedri aumaļām netecēs un tauki neaizbēgs. Tomēr, uzlabojoties muskuļu tonusam un spējai noturēt sevi pareizi, ķermeņa formas uzlabosies. Adekvāti fiziskie vingrojumi uzlabo elpošanu un asinsriti, to ietekme uz vielmaiņu ir izteikti pozitīva. 
 
Cik gadu ir jūsu vecākajiem pacientiem?
 
– Apmēram deviņdesmit. Taču vecums nav noteicošais: galvenais, lai pacients būtu motivēts darboties vai ļaut, lai ar viņu darbojas terapeits.
 
Vai šī ir maksas terapija?
 
– Kādam par to ir jāmaksā. Tā var būt apdrošināšanas kompānija, VOAVA, vai arī pacients maksā pats. Viss ir atkarīgs no savstarpēji noslēgtajiem līgumiem. 
 
Taču lielākoties pacientus pie jums nosūta ģimenes ārsti?
 
– Lielākoties jā. Vēl savus pacientus pie mums aktīvi sūta neirologi. Ir pacienti, kurus atved ģimenes locekļi, paziņas vai draugi, kuri paši reiz apmeklējuši slinga terapiju. 
 
Vai ārsti, kas nestrādā jūsu iestādē, ir pietiekami informēti par šo metodi un tās iespējām?
 
– Pie mums uz slinga terapiju nāk arī pacienti no citām ārstniecības iestādēm, tātad gluži sveša tā nav. Vislabāk šo metodi var iepazīt, pats to izmēģinot. Informācija par slinga terapiju pieejama gan mūsu reklāmas bukletos un internetā, gan arī no mūsu ārstiem un pacientiem.
 
Ja pacients atnāk bez norīkojuma, vai jūs viņam veicat izmeklēšanu, diagnostiku un iesakāt terapijas kursu?
 
– Gados vecākiem cilvēkiem mēs parasti tomēr lūdzam vispirms vērsties pie ģimenes ārsta, pārbaudīt  savu veselības stāvokli un saņemt norīkojumu uz slinga terapijas nodarbībām. Bieži vien pacients ir pārāk labās domās par savu veselību un to, cik daudz un kādus vingrojumus viņš drīkst veikt. Turklāt daudzi pacienti neatklāj vai arī neuzskata par svarīgu, ka savulaik ir cietuši, piemēram, no sirds slimībām. Rezultātā var rasties sarežģījumi.
 
Cik ilgst viena slinga terapijas nodarbība gados vecākam cilvēkam, un no cik nodarbībām sastāv viens ārstniecības kurss?
 
– Nodarbības ilgums ir no pusstundas līdz stundai, un ārstēšanas kurss sastāv no 5 līdz 10 nodarbībām. Gan nepieciešamais nodarbību ilgums, gan skaits katram pacientam tiek noteikts individuāli. Pēc terapijas beigām mēs veicam arī pacienta periodisku apsekošanu un nepieciešamības gadījumā terapijas kursu atkārtojam, varbūt ar modifikācijām. 

 

 

...

 
 

 "Klubs 4" Rīgā, K. Barona ielā 117, 3. stāvā, tālr.: 67847108, 28376970